Informatyk to zawód z widoczną przyszłością
Na czele listy zawodów przyszłości plasują się specjaliści od analizy danych, sztucznej inteligencji oraz kierownicy projektów. Światowe zapotrzebowanie na tych ostatnich rośnie i szacuje się, że „w projektach” do 2027 r. pracować będzie blisko 90 mln osób.
Jednocześnie, jak czytamy w raporcie firmy Salesforce MuleSoft, „tylko 37% organizacji dysponuje technologiami i wykwalifikowanymi pracownikami niezbędnymi do szybkiej realizacji projektów cyfrowych”. Eksperci McKinsey zwracają przy tym uwagę, że pandemia COVID-19 spowodowała wzrost liczby inicjatyw cyfrowych nawet o 23%.
Ten trend jest także widoczny w rodzimej e-administracji. W minionym roku ponad 4 miliony osób założyło profil zaufany (w sumie ma go już ponad 8,6 miliona Polaków). Był to też rekordowy rok pod względem liczby pism elektronicznych przesłanych do urzędów. Było ich łącznie ponad 1,4 mln, czyli niemal o 900 tys. więcej niż rok wcześniej. Niezwykle popularne były usługi uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego (bisko 200 tys. wniosków) oraz zgłoszenia narodzin dziecka (niemal 150 tys.). – W 2020 roku zgłoszono online narodziny niemal 50% wszystkich urodzonych w ubiegłym roku noworodków – wskazywał minister Marek Zagórski.
Informatyk coraz częściej musi posiadać zdywersyfikowane umiejętności, łączyć kompetencje miękkie i twarde, wiedzę fachową i umiejętności menedżerskie Capgemini
Tylko w Polsce do 2025 r. ma przybyć ok. 200 tys. miejsc pracy w sektorze IT. Potrzebni są jednak specjaliści wszechstronni i żądni wiedzy. W szybko zmieniającym się otoczeniu technologicznym bardzo ważna staje się bowiem zdolność do nauki przez całe życie. „Informatyk coraz częściej musi posiadać zdywersyfikowane umiejętności, łączyć kompetencje miękkie i twarde, wiedzę fachową i umiejętności menedżerskie” – podaje firma doradcza Capgemini. Jak twierdzą eksperci, ludzie IT muszą też nauczyć się języka korzyści i pokazywać wpływ nowych technologii na działanie całej organizacji. „Promowanie widoczności” to bez wątpienia ważna lekcja dla niemal każdego działu IT w administracji publicznej.